Календар оновлень:

Події міста:11.06.2023, 12:00
Полтавцям до відома:Сьогодні, 12:01
Заяви прес-служби:01.06.2023, 14:26
Документи:06.06.2023, 03:00
 
Останнє оновлення: 11.06.2023, 12:00
ГородянамЦ Н А П Для юридичних осіб Для бізнесу та інвестора For foreign visitorse-gov
Петиція Публічна інформація Документи Місто Міська влада Події міста Приймальня Всі розділи
Полтава

Офіційний сайт Полтавської міської ради
та виконавчого комітету

Полтава — перлина України,
її історична і духовна скарбниця —
місто, в якому хочеться жити.

Що таке ботулізм і як від нього врятуватися

19.06.2019, 11:05

З початку 2019 року фахівцями Держпродспоживслужби зафіксовано 40 випадків захворювання на ботулізм (у трьох випадках - летально), це майже на 30% більше в порівнянні за аналогічний період минулого року. Причому більше 50 % всіх випадків ботулізму пов’язані із вживанням рибної продукції, зокрема промислового виробництва (10%).

Що це таке, ботулізм:

Ботулізм – це гостре токсико-інфекційне захворювання. Може призвести до тяжких наслідків для організму, аж до летального. Збудник - бактерія Clostridium botulinum, а точніше - токсин, яка вона виділяє. Самі бактерії широко розповсюджені у грунті та у водоймах. Для накопичення токсину потрібні анаеробні умови - зберігання без доступу повітря.

При харчовому ботулізму інкубаційний період може тривати від кількох годин до десяти діб. На початку захворювання можуть спостерігатися втомлюваність, зниження апетиту, слабкість, сухість у роті. Потім починаються розлади травлення - нудота, блювання, діарея, біль у животі. Також можливі симптоми з боку нервової системи - запаморочення, розмита картинка перед очима, стає важко ковтати і вдихати повітря. Без лікування може розвинутися паралітична кишкова непрохідність - парез кишківника. У найгіршому випадку хворому загрожує зупинка дихання та смерть.

Характерно, що температура при цьому може не підвищуватися, через що люди часто недооцінюють важкість власного стану.

Які продукти особливо небезпечні?

В особливій зоні ризику - ковбаса, шинка, в'ялена, копчена або слабо просолена риба, м'ясні, рибні, овочеві, грибні консерви. Токсин руйнується після термічної обробки тривалістю 20 хвилин (натомість сама бактерія може жити у кропі більше шести годин, тому термічна обробка перед консервацією - зовсім не гарантія безпеки). При цьому м'ясо має бути нарізано скибками товщиною не більше, ніж 2 сантиметри.

Чи можна визначити наявність токсину на вигляд та смак?

У деяких випадках заражена токсином їжа може нічим не відрізнятися від звичайної, не мати підозрілого запаху та смаку. Маркер небезпеки - роздута кришка бляшаної банки або ж помутніння і бульбашки у рідині, в якій зберігаються продукти. Втім, для зараженої консерви це необов'язково.

Свої консерви - завжди безпечні?

Ботулізм може бути і у консервах власного приготування. Особливо, якщо на овочах були залишки грунту. Тому промиванню овочів перед консервацією треба приділяти особливу увагу. Додавання у консерви оцту і лимонного соку знижує ризик розмноження токсинів, але 100%-ї гарантії безпеки не дає. Сіль проти ботулізму взагалі безсила, якщо її вміст у продуктах нижче 18%. Якщо сумніваєтеся у якості консервів, краще піддати їх термічній обробці безпосередньо перед вживанням.

Отже, Держпродспоживслжба рекомендує населенню більш уважно ставитися до даного виду продукції і більш ретельно вивчати дані щодо їх виробництва та не вживати в їжу підозрілі, або невідомого походження продукти.

Особливо Держпродспоживслужба наголошує населенню міста Полтава про заборону придбання небезпечної для захворювання на ботулізм продукції в місцях стихійної торгівлі, зокрема таких як, ковбаса, шинка, в'ялена, копчена або слабо просолена риба, м'ясні, рибні, овочеві, грибні консерви. Дана продукція реалізується в антисанітарних умовах, без дотримання температурного режиму та без документації, яка підтверджує їх якість та безпеку.

Полтавське міське управління

ГУ Держпродспоживслужби в

Полтавській області

Городянам