Календар оновлень:

Події міста:11.06.2023, 12:00
Полтавцям до відома:Сьогодні, 12:01
Заяви прес-служби:01.06.2023, 14:26
Документи:06.06.2023, 03:00
 
Останнє оновлення: 11.06.2023, 12:00
ГородянамЦ Н А П Для юридичних осіб Для бізнесу та інвестора For foreign visitorse-gov
Петиція Публічна інформація Документи Місто Міська влада Події міста Приймальня Всі розділи
Полтава

Офіційний сайт Полтавської міської ради
та виконавчого комітету

Полтава — перлина України,
її історична і духовна скарбниця —
місто, в якому хочеться жити.

Гендер і особистість. Гендерні ролі і стереотипи. Чоловіки та жінки рівні, але різні?

25.05.2023, 10:43

Історично так склалося, що чоловіки та жінки виконують різні соціальні ролі через гендерний розподіл праці, що традиційний для патріархального суспільства: жінка – мати-вихователька, домогосподарка, а чоловік – батько-годувальник, захисник, здобувач засобів до існування. І такі узагальнені уявлення про те, якими мають бути чоловіки та жінки та чим вони повинні займатися, називають гендерними стереотипами. 

Більшість пересічних людей вважають, що гендерні відмінності в поведінці, соціальних ролях та особистісних характеристиках спричинені біологічними відмінностями статей, тобто є наслідком того, що закладено природою.

Основою формування гендерних ролей виступає розподіл праці за статевою ознакою, критерієм якого, як вважає певна частина дослідників, була й досі великою мірою залишається біологічна здатність жінок до дітонародження, хоча в сучасних суспільствах давно відпала потреба розподіляти працю на такій підставі.

Багато жінок не мають дітей, інші мають, але водночас працюють поза домом, чоловіки давно вже не мисливці і воїни, як і не єдині годувальники в сім’ї. Але традиційна гендерна ідеологія відтворюється, що має негативні наслідки:

- обмежується розвиток особистості, можливості самореалізації, вибору моделей та манер поведінки, видів професійної діяльності, кар’єрного просування;

- безпідставно звужуються економічні, політичні та соціальні можливості людини.

Чоловіки мають набагато менш близькі та емоційні зв’язки з дітьми, батьками, друзями, адже діє традиційне гендерне табу на чоловічу емоційність. На суспільному рівні декларовані права та можливості особистості, незалежно від статі, реально не дотримуються, жінки порівняно з чоловіками мають і неоднаковий доступ до соціальних статусів, ресурсів, привілеїв, престижу, влади.

Суспільство втрачає значний потенціал для власного розвитку, обмежуючи можливості для самореалізації людей за статевою ознакою та їхню участь у прийнятті суспільно важливих рішень.

Стереотип - сукупність спрощених узагальнень про групу індивідуумів, яка дає можливість розподілити членів групи за певними категоріями і сприймати їх шаблонно, згідно з очікуваннями щодо поведінки людей, які належать до певної категорії.

Гендерні стереотипи можна поділити на 3 групи:

  1. Стереотипи маскулінності-фемінності - нормативні уявлення про соматичні, психічні, поведінкові властивості, що є характерними для чоловіків і жінок. Чоловіки компетентні, домінантні, незалежні, агресивні, самовпевнені, схильні міркувати логічно, здатні керувати своїми почуттями. Жінки пасивніші, залежні, емоційні, турботливі й ніжні.
  2. Стереотипи щодо змісту праці для: жінок - традиційною вважається виконавча, обслуговуюча діяльність, а для чоловіків - діяльність інструментальна, творча, керівна.
  3. Стереотипи, що пов'язані із закріпленням професійних і сімейних ролей: для чоловіків головними ролями є професійні, а для жінок —сімейні.

Негативні прояви даних стереотипів полягають у різній інтерпретації і оцінці тієї ж самої події залежно від статі учасника даної події, коли на основі одиничного випадку робляться узагальнені висновки (наприклад: «Я ж казав, що жінці не потрібно водити машину”).

Негативними проявами гендерних настанов і стереотипів можуть стати прояви сексизму, під яким розуміють індивідуальні упереджені настанови і дискримінантну поведінку відносно представників певної статі.

У зв'язку з цим, існують проблеми самореалізації жінок і чоловіків. У жінок - «страх успіху», коли, наприклад, розумні і здатні до навчання дівчата прагнуть (часто неусвідомлено) здаватися безпорадними і не такими розумними, дотримуючись правила «на два кроки бути позаду чоловіка», щоб тільки їх не переставали  вважати «справжніми» жінками. У чоловіків — це «страх неуспіху», особливо в професійній кар'єрі, в прагненні бути «справжніми» чоловіками.

Рівноправна участь жінок і чоловіків у всіх сферах життєдіяльності суспільства та держави є важливою умовою й гарантією утвердження демократії в Україні та запорукою її європейської інтеграції. Формування та регулювання державної політики з утвердження ґендерної рівності здійснюється у відповідності з міжнародними зобов’язаннями і законодавством України.

 

 

Інші новини за цей день:

У День філолога лунали слова вітання —16:49
Знайди свій ключ до творчості —15:23
ДЕПАРТАМЕНТ З ПИТАНЬ ЦИВІЛЬНОГО ЗАХИСТУ ТА ОБОРОННОЇ РОБОТИ ПОЛТАВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ ІНФОРМУЄ! —14:31
Валерій Пархоменко провів засідання штабу з ліквідації наслідків негоди —12:54
Продовжено проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи серед населення Гожулівського та Тахтаулівського старостинських округів щодо запобігання та протидії домашньому насильству —11:18
Україна пам'ятає... —09:00

Журналістам до відома

01.06.2023, 11:26.  1 червня о 18: 00 до Міжнародного дня захисту дітей відбудеться благодійний авторський мюзикл «Дюймовочка» від «Творчого центру Н. Май». Більше інформації

01.06.2023, 11:25.  1 червня з 16. 00 до 19. 00 відбудеться розважальна програма «ДИТЯЧИЙ БУМ» Читати далі

01.06.2023, 11:24.  01. 06. 2023. 14: 00  — засідання виконавчого комітету (к. 222) Читати далі

30.05.2023, 09:47.  Про скликання позачергової тридцять другої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання Докладніше

Інша інформація

 

До вашого відома

Ви можете отримувати оперативну інформацію з сайту Полтавської міської ради за допомогою RSS-каналу.