Гендер і особистість. Гендерні ролі і стереотипи. Чоловіки та жінки рівні, але різні?25.05.2023, 10:43 Історично так склалося, що чоловіки та жінки виконують різні соціальні ролі через гендерний розподіл праці, що традиційний для патріархального суспільства: жінка – мати-вихователька, домогосподарка, а чоловік – батько-годувальник, захисник, здобувач засобів до існування. І такі узагальнені уявлення про те, якими мають бути чоловіки та жінки та чим вони повинні займатися, називають гендерними стереотипами.
Більшість пересічних людей вважають, що гендерні відмінності в поведінці, соціальних ролях та особистісних характеристиках спричинені біологічними відмінностями статей, тобто є наслідком того, що закладено природою.
Основою формування гендерних ролей виступає розподіл праці за статевою ознакою, критерієм якого, як вважає певна частина дослідників, була й досі великою мірою залишається біологічна здатність жінок до дітонародження, хоча в сучасних суспільствах давно відпала потреба розподіляти працю на такій підставі.
Багато жінок не мають дітей, інші мають, але водночас працюють поза домом, чоловіки давно вже не мисливці і воїни, як і не єдині годувальники в сім’ї. Але традиційна гендерна ідеологія відтворюється, що має негативні наслідки:
- обмежується розвиток особистості, можливості самореалізації, вибору моделей та манер поведінки, видів професійної діяльності, кар’єрного просування;
- безпідставно звужуються економічні, політичні та соціальні можливості людини.
Чоловіки мають набагато менш близькі та емоційні зв’язки з дітьми, батьками, друзями, адже діє традиційне гендерне табу на чоловічу емоційність. На суспільному рівні декларовані права та можливості особистості, незалежно від статі, реально не дотримуються, жінки порівняно з чоловіками мають і неоднаковий доступ до соціальних статусів, ресурсів, привілеїв, престижу, влади.
Суспільство втрачає значний потенціал для власного розвитку, обмежуючи можливості для самореалізації людей за статевою ознакою та їхню участь у прийнятті суспільно важливих рішень.
Стереотип - сукупність спрощених узагальнень про групу індивідуумів, яка дає можливість розподілити членів групи за певними категоріями і сприймати їх шаблонно, згідно з очікуваннями щодо поведінки людей, які належать до певної категорії.
Гендерні стереотипи можна поділити на 3 групи:
- Стереотипи маскулінності-фемінності - нормативні уявлення про соматичні, психічні, поведінкові властивості, що є характерними для чоловіків і жінок. Чоловіки компетентні, домінантні, незалежні, агресивні, самовпевнені, схильні міркувати логічно, здатні керувати своїми почуттями. Жінки пасивніші, залежні, емоційні, турботливі й ніжні.
- Стереотипи щодо змісту праці для: жінок - традиційною вважається виконавча, обслуговуюча діяльність, а для чоловіків - діяльність інструментальна, творча, керівна.
- Стереотипи, що пов'язані із закріпленням професійних і сімейних ролей: для чоловіків головними ролями є професійні, а для жінок —сімейні.
Негативні прояви даних стереотипів полягають у різній інтерпретації і оцінці тієї ж самої події залежно від статі учасника даної події, коли на основі одиничного випадку робляться узагальнені висновки (наприклад: «Я ж казав, що жінці не потрібно водити машину”).
Негативними проявами гендерних настанов і стереотипів можуть стати прояви сексизму, під яким розуміють індивідуальні упереджені настанови і дискримінантну поведінку відносно представників певної статі.
У зв'язку з цим, існують проблеми самореалізації жінок і чоловіків. У жінок - «страх успіху», коли, наприклад, розумні і здатні до навчання дівчата прагнуть (часто неусвідомлено) здаватися безпорадними і не такими розумними, дотримуючись правила «на два кроки бути позаду чоловіка», щоб тільки їх не переставали вважати «справжніми» жінками. У чоловіків — це «страх неуспіху», особливо в професійній кар'єрі, в прагненні бути «справжніми» чоловіками.
Рівноправна участь жінок і чоловіків у всіх сферах життєдіяльності суспільства та держави є важливою умовою й гарантією утвердження демократії в Україні та запорукою її європейської інтеграції. Формування та регулювання державної політики з утвердження ґендерної рівності здійснюється у відповідності з міжнародними зобов’язаннями і законодавством України.
|
Журналістам до відома01.06.2023, 11:26. 1 червня о 18: 00 до Міжнародного дня захисту дітей відбудеться благодійний авторський мюзикл «Дюймовочка» від «Творчого центру Н. Май». Більше інформації 01.06.2023, 11:25. 1 червня з 16. 00 до 19. 00 відбудеться розважальна програма «ДИТЯЧИЙ БУМ» Читати далі 01.06.2023, 11:24. 01. 06. 2023. 14: 00 — засідання виконавчого комітету (к. 222) Читати далі 30.05.2023, 09:47. Про скликання позачергової тридцять другої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання Докладніше Інша інформація До вашого відомаВи можете отримувати оперативну інформацію з сайту Полтавської міської ради за допомогою RSS-каналу. |