Календар оновлень:

Події міста:30.07.2021, 16:02
Документи:30.07.2021, 11:30
Полтавцям до відома:27.07.2021, 09:44
Заяви прес-служби:23.07.2021, 08:50
Відеоблог:09.04.2019, 16:04
 
Останнє оновлення: 30.07.2021, 16:02
ГородянамЦ Н А ПДля бізнесу та інвестора For foreign visitorse-gov
Петиція Публічна інформація Документи Місто Міська влада Події міста Приймальня Всі розділи
Полтава

Офіційний сайт Полтавської міської ради
та виконавчого комітету

Полтава — перлина України,
її історична і духовна скарбниця —
місто, в якому хочеться жити.

Про здобутки в галузі культури та перспективи розвитку на майбутнє

11.11.2015, 10:23

Під час відзначення Всеукраїнського дня працівників культури та майстрів народного мистецтва у Палаці дозвілля «Листопад» міський голова Олександр Мамай виступив перед присутніми творцями прекрасного не лише з привітальним словом. Про найвизначніші досягнення та здобутки, перспективи розвитку та плани на майбутнє в галузі культури та мистецтва доповів мер міста.

Не зважаючи на складну суспільно-політичну та економічну ситуацію в державі, впродовж 2011-2015 років збережена базова мережа закладів культури, яка представлена 37 установами, підпорядкованими управлінню культури виконавчого комітету Полтавської міської ради.

У місті працюють і надають культурні послуги заклади культури обласного підпорядкування.

В закладах культури міста працює майже 2 тисячі фахівців, які своєю повсякденною працею забезпечують культурне обслуговування полтавців та гостей міста. Високий професіоналізм, невичерпне натхнення, талант, відданість обраній справі працівників галузі культури підтверджують високе звання Полтави як духовного осередку України.

Розвиток культури міста спрямований на відродження і збереження національної української культури, забезпечення свободи творчості, вільного розвитку культурно-мистецьких процесів, професійної та аматорської творчості, реалізацію прав громадян на доступ до культурних цінностей, створення матеріальних і фінансових умов розвитку культури.

Всі ми добре знаємо, що рідна Полтава – це потужний культурний центр з установленими традиціями та великою культурною спадщиною. Важливим завданням та випробуванням для нас є сьогодні не втратити ті досягнення, які отримали у спадок від попередніх поколінь.

У нелегкий для нашої країни час, усвідомлюючи необхідність виховання національної свідомості, патріотизму, духовного збагачення підростаючого покоління та молоді, ми докладаємо зусиль не лише для збереження, а і примноження та розвитку галузі культури нашого міста.

З метою розвитку творчих здібностей дітей в місті Полтава функціонує оптимальна мережа позашкільних навчальних закладів, а саме: 5 шкіл естетичного виховання, серед яких три музичні, одна художня і одна школа мистецтв. Для забезпечення доступності початкової мистецької освіти не відбулося жодного підвищення батьківської плати за навчання, і вона становить в середньому 67 грн. на місяць.

Рішенням сорок четвертої сесії шостого скликання від 25 вересня 2014 року збільшено контингент учнів Полтавської міської школи мистецтв «Мала академія мистецтв» імені Р.Кириченко на 128 чоловік. Загальна кількість учнів у школах естетичного виховання становить три тисячі сто двадцять дев'ять дітей, що складає 12,3% від кількості учнів загальноосвітніх шкіл міста. Підготовчі групи в школах естетичного виховання відвідує 2 тис. маленьких полтавців.

Учні наших шкіл гідно представляють Полтаву на фестивалях і конкурсах різного рівня. У 2014-2015 навчальному році абсолютними переможцями Міжнародних і Всеукраїнських дитячих мистецьких конкурсів стали 884 солісти та 75 ансамблів.

Вперше за багато років, у 2014 році було поповнено базу музичних інструментів у школах естетичного виховання на суму майже 200 тисяч гривень.

В той же час, на сьогодні є питання, що потребують вирішення – це питання повноцінного функціонування дитячої художньої школи та проведення ремонту Малої академії мистецтв.

Оскільки будівлі обох шкіл є пам'ятками архітектури національного та місцевого значення, то існує певний порядок виконання ремонтних робіт.

На даний час вже не тільки виконана і погоджена у Міністерстві культури та Міненергобуд відповідна технічна документація, а і проведено конкурсні торги на право реставрувати будинок Полтавської міської школи мистецтв. Перемогу отримала полтавська фірма «Укрінтербуд».

Пам'ятку архітектури національного значення відремонтують за 8 млн. 300 тис. грн. У встановлені строки – у вересні 2016 року – ремонт буде завершений, і наступний навчальний рік діти зустрінуть у відремонтованому приміщенні.

Вже багато років гостро стоїть питання щодо стану будівель художньої школи, які являються пам'яткою історії і архітектури і знаходяться на заповідній території Краєзнавчого музею.

Приміщення школи опалювалися газовими котлами 1968 року випуску, які встановлені в підвальних приміщеннях школи. Звісно, вони вичерпали свій робочий ресурс. Але на сьогодні замінити старі котли на нові неможливо.Відповідно до нових вимог Державних будівельних норм встановити нові газові котли дозволяється тільки в окремо збудованій котельні на відстані 8 метрів від основного приміщення. Так як школа не має власної землі та знаходиться на території заповідної зони, побудувати котельню немає можливості.

До вирішення проблеми було залучено професіоналів найвищого рівня, незалежних експертів, розглядалися альтернативні варіанти вирішення проблеми з опаленням (неодмінно у правовому полі). На разі питання залишається відкритим.

Для того, щоб учні та педагогічний колектив школи мали комфортні умови для навчання нами було запропоновано перевести художню школу на вул. Алмазну, №2-а, і це питання було винесено на розгляд 51 сесії Полтавської міської ради шостого скликання 15 вересня 2015 року. Проте, за ініціативою групи батьків учнів, які проживають в історичному центрі міста поблизу школи, питання про перенесення школи в мікрорайон Алмазний було знято з розгляду порядку денного. Художня школа залишилась у старому приміщенні без опалення. З огляду на дану ситуацію, школа працювала без осінніх канікул.

У зв'язку із зниженням середньодобових температур температура повітря у навчальних класах не відповідає санітарно-гігієнічним нормам. За моєї власної ініціативи художня школа тимчасово продовжує навчання у приміщеннях загальноосвітніх шкіл №4 та №10. Ми дуже стурбовані даною проблемою і неодмінно вирішимо її найближчим часом.

Осередком виховної, культурно-масової та просвітницької роботи в місті є Полтавський міський Будинок культури. До складу Будинку культури входять три відділи з основних видів діяльності у віддалених районах – це Вакуленці, Крутий Берег та Івонченці.

За період 2011-2015 років кількість клубних формувань міського Будинку культури зросла з 33 до 38 одиниць, з них 20 – для дітей. Окремо хочу зазначити, що значна увага приділяться роботі з людьми поважного віку. Для них працює 4 ветеранських колективи, клуб «Сеньйори і сеньйорити», «Ретро-клуб», вечора відпочинку. Варто наголосити, що свої творчі прагнення у міському Будинку культури реалізують полтавці віком від трьох років і майже до дев'яноста. Протягом останніх п'яти років контингент творчих колективів примножено на 17,5 %.

Творче життя міського Будинку культури завжди сповнене яскравими заходами та подіями, а колективи працюють в найрізноманітніших жанрах – це хореографія, спорт, вокал, театральне і циркове мистецтво.

Музеї міста Полтава – це культурно-освітні та науково-дослідні заклади, осередки пам'яток матеріальної та духовної культури.

Щороку музейні заклади міста відвідує близько 100 тис. туристів не тільки з України, а і зарубіжжя. Музейними працівниками проводиться активна робота для залучення якомога більшої кількості відвідувачів. Існує думка, що музейна справа – це рутинна, одноманітна наукова робота, але наші професіонали кожного дня доводять, що музей – це погляд в минуле через призму сучасності. Впроваджуються нові форми, такі як квести, інтерактивні екскурсії, екскурсії з використанням сучасних технологій, екскурсії-подорожі тощо.

Відповідаючи новітнім тенденціям, в усіх музеях впроваджено аудіо-екскурсії трьома іноземними мовами.

Так, тільки Державний історико-культурний заповідник «Поле Полтавської битви», який знаний далеко за межами нашого міста, щороку відвідують більше 40 тис. туристів майже із 50 країн світу. Екскурсія в музеї історії Полтавської битви звучить сімома європейськими мовами (крім української та російської – це польська, англійська, німецька, шведська та французька).

Завдяки самовідданій творчій праці тих, хто присвятив своє життя розвитку музейної справи, дбайливо зберігається й примножується спадщина, поєднується минуле, сьогодення й майбутнє, виховується почуття прекрасного, повага до народних традицій і любов до національного мистецтва.

Бібліотеки міської бібліотечної системи для дорослих та дітей є центрами міських ініціатив культурного, інформаційного та комунікативного характеру. За статистичними показниками користувачами 17 міських бібліотек є 55 тис. осіб, тобто кожен п'ятий полтавець.

Полтавська централізована бібліотечна система є активним учасником і неодноразовим переможцем міжнародних грантових програм:

- Грант «Бібліоміст» Посольства США в Україні. В рамках цього гранту здійснюється безкоштовне забезпечення бібліотек комп'ютерною технікою та програмним забезпеченням. На даний час 11 бібліотек надають безкоштовні Інтернет-послуги, облаштовано 44 робочих місця. У 8 бібліотеках діють Вай-Фай зони;

- Грант Фонду «Відродження», в рамках якого здійснюється безкоштовне юридичне обслуговування жителів міста в двох бібліотеках;

Ще у 2009 році виникло питання розміщення бібліотеки-філіалу №1. Рішенням міської ради для бібліотеки-філіалу №1 надано нове приміщення за адресою вул. Юрченка, 11/2, яке на сьогодні капітально відремонтовано.

Щира подяка обласним установам культури:

- Полтавський академічний обласний український музично-драматичний театр імені Гоголя;

- Полтавський обласний академічний театр ляльок;

- Полтавський Краєзнавчий музей імені Кричевського;

- Полтавський музей авіації і космонавтики;

- Обласна комунальна установа «Полтавський музей дальньої авіації»;

- Полтавське музичне училище імені Лисенка;

- Комунальне підприємство культури і мистецтв «Полтавська обласна філармонія»;

- Полтавська обласна універсальна наукова бібліотека імені І.П.Котляревського;

- Обласна бібліотека для дітей імені Панаса Мирного;

- Обласна бібліотека для юнацтва імені О.Гончара;

- Обласний методичний кабінет навчальних закладів мистецтва та культури;

- Комунальна установа «Обласний центр народної творчості та культурно-освітньої роботи»;

- Центр охорони та досліджень пам'яток археології.

Незалежно від підпорядкування всі працівники галузі культури несуть людям добро, знання, гарний настрій та підтримують імідж Полтави на високому рівні.

Серед закладів культури є три комунальних підприємства, які щороку повністю дотуються з міського бюджету на заробітну плату та комунальні послуги – це парк культури та відпочинку «Перемога», Комунальне підприємство «Палац Дозвілля» і міський духовий оркестр «Полтава», який, до речі, тиждень тому відзначив своє двадцятиріччя.

Визнання високого рівня культури в нашому місті підтверджено і загальнодержавними нагородами. Так, за високий професіоналізм, багаторічну плідну працю, відданість територіальній громаді міста Указом Президента України присвоєно почесне звання «Заслужений працівник культури України»: у 2011 році – директору Централізованої бібліотечної системи Тамілі Дузенко, у 2012 – директору Полтавської міської школи мистецтв «Мала академія мистецтв» імені Р.Кириченко Тетяні Магомедовій, у 2013 – директору Полтавської дитячої музичної школи № 1 ім. П.Майбороди Євгену Дуднику.

Окрім того, я особисто переконаний, що важливим вектором в роботі міської влади є підтримка талановитих митців Полтави та підростаючого покоління. В зв'язку з цим у 2015 році відновлено вручення міських премій імені М.Гоголя, В.Короленка, І.Котляревського, М.Ярошенка та Самійла Величка. В декілька разів збільшено їх призовий фонд, що дає змогу відзначити більшу кількість переможців та лауреатів.

Серед інтернет-сайтів у туристичній сфері нашої країни Інтернет-портал «Полтава туристична» є другим в Україні галузевим веб-сайтом за професійністю, показниками відвідуваності та актуальності журналістських матеріалів на туристичну тематику, що визнано на Всеукраїнському конкурсі Державного агентства України з туризму та курортів у 2013 році.

Вперше в Україні, а саме в Полтаві, у вересні почав працювати інформаційно-туристичний маршрут з QR-кодами «Стежкою легенд». Кожен полтавець та гість нашого міста має можливість скористатися доступом до інформації про історичні місця, пам'ятки культури, архітектури міста через сучасні технології. Також на початку жовтня на Театральній площі встановлено та відкрито мобільні бібліотеки з безкоштовними WI-FI зонами для доступу до півтисячі книжок різної тематики в електронному вигляді.

Втілення будь-яких творчих ініціатив та задумів потребує фінансового забезпечення та матеріальної підтримки. За п'ять років ми намагалися не залишити без уваги жоден заклад культури та кожного працівника.

Щорічно до своїх професійних свят отримують матеріальну допомогу всі працівники бюджетної сфери, зокрема і галузі культури, незалежно від підпорядкування.

За п'ять років чотири родини працівників культури отримали житло.

За рахунок коштів міського бюджету здійснено ремонтні роботи в багатьох закладах:

- капітальний ремонт глядацької зали дитячої музичної школи № 3 із заміною крісел на загальну суму 400 тис. грн.

- замінено вікна у музичній школі № 2 та виділені кошти на капітальний ремонт глядацької зали, завершується капітальний ремонт даху - 810 тис. грн.

- завершено капітальний ремонт глядацької зали, заміна вікон, дверей у новому корпусі у дитячій музичній школі № 1, загальна сума – майже 1 млн. грн.

- ремонтні роботи бібліотеки-філіалу №1 - 1 млн. 250 тис. грн.

- у 2015 році поповнено бібліотечні фонди книгами та періодичними виданнями на суму 200 тис. грн. Загалом за 2011-2015 роки на поповнення бібліотечних фондів з міського бюджету виділено 750 тис. грн.

- Державний історико-культурний заповідник «Поле Полтавської битви» – фарбування даху та виготовлення технічної документації на оформлення земельної ділянки – 290 тис. грн.

- Полтавський літературно-меморіальний музей Короленка – капітальний ремонт паркану, а це нова кована огорожа у стилі дворянських садиб кінця ХІХ століття, – 300 тис. грн.

- капітальний ремонт фасаду, підлоги глядацької зали та котельні, ремонт даху міського Будинку культури – 1,5 млн. грн.

- тільки у 2015 році на три комунальні заклади виділено 2,5 млн. грн.

Крім дотацій, комунальні підприємства отримали:

- Парк культури та відпочинку «Перемога» – капітальний ремонт покрівлі адміністративного будинку, вхідної стели, придбання лавок та урн – 336 тис. грн.

- Комунальне підприємство «Палац дозвілля» - капітальний ремонт приміщень ганку і фасаду 996 тис. грн., придбано світлову та звукову апаратуру на суму 210 тис. грн.

- З нагоди 20-річного ювілею Міського духового оркестру «Полтава» придбано нові костюми на суму 100 тис. грн.

Якщо взяти до порівняння витрати на капітальні видатки в період з 2006 по 2010 рік, то в цифрах це 1 млн. 342 тис. грн., і то це видатки, пов'язані із відзначенням 300-річчя Полтавської битви.

А у період з 2011 по 2015 рік – 8 млн. 80 тис. грн., що майже в шість разів більше, а це значить що майже кожна установа отримала кошти на ремонти, придбання та інше.

Всі ми працюємо заради наших дітей, заради наших батьків, заради нашого щасливого сьогодення і радісного впевненого майбутнього. Але життя вносить свої корективи.

На превеликий жаль, вже більше року як в Україні оголошено про антитерористичну операцію, а фактично на Сході країни триває війна.

Кращі сини і доньки українського народу встали на захист своєї Батьківщини, серед них багато наших земляків, ваші колеги і сьогодні стоять зі зброєю в руках на захисті інтересів держави.

Навесні 2015 року після року перебування в зоні АТО демобілізувався викладач Полтавської дитячої художньої школи – Пашинський Святослав.

Сьогодні в зоні АТО виконують свій конституційний та громадянський обов'язок ваші колеги: Зенько Олексій, освітлювач Полтавського міського Будинку культури, Галюта Руслан, підсобний робітник Полтавської дитячої художньої школи, Данилевський Володимир, завідуючий відділом Полтавського краєзнавчого музею імені Кричевського.

Побажаємо їм якнайшвидше повернутися до рідного дому, до своїх родин, а нам всім, усій Україні – мирного неба!

Шістнадцять сильних і мужніх полтавців пішли у вічність, навіки залишивши пам'ять про свій подвиг. Вшануємо їх пам'ять хвилиною мовчання...

Життя продовжується, але ми не маємо права забувати своїх героїв, які пішли у вічність. На їх честь встановлюються та будуть встановлені меморіальні дошки, називатимуться вулиці. Ми будемо завжди їх пам'ятати.

Життя нашого міста завжди багате культурними подіями та загальноміськими святами.

Тож як міський голова, я з впевненістю можу завірити, що і надалі робитиму все можливе для повноцінного утримання та подальшого розвитку галузі культури нашого рідного міста!

Журналістам до відома

23.07.2021, 08:50.  23. 07. 2021, 10: 00 - п'ята сесія Полтавської міської ради восьмого скликання (сесійна зала, ПМР) Більше інформації

22.07.2021, 09:48.  22. 07. 21, 15: 00 - засідання постійної комісії з питань містобудування, архітектури, розвитку міського господарства, транспорту, розвитку підприємницької діяльності, розвитку міста, інвестицій, туризму (223 кім.). Подробиці

21.07.2021, 11:35.  22. 07. 21, 09: 00 - засідання постійної комісії з питань розвитку культури, освіти, фізкультури, спорту та молодіжної політики, підтримки ветеранів війни та учасників АТО, соціального захисту населення, охорони здоров'я, материнства і дитинства (кім. 223). Докладніше

19.07.2021, 16:20.  Графік засідань постійних комісій (20. 07. 21) Більше інформації

Інша інформація

 

До вашого відома

Ви можете отримувати оперативну інформацію з сайту Полтавської міської ради за допомогою RSS-каналу.

30.07.2021, 16:02