Календар оновлень:

Заяви прес-служби:25.09.2020, 16:24
Події міста:25.09.2020, 16:09
Полтавцям до відома:25.09.2020, 12:28
Документи:25.09.2020, 09:20
Відеоблог:09.04.2019, 16:04
 
Останнє оновлення: 25.09.2020, 16:24
ГородянамЦ Н А ПЕкономіка та інвестиції Полтава туристична For the foreign visitorse-gov СЕД Megapolis
Петиція Публічна інформація Документи Місто Міська влада Події міста Приймальня Всі розділи
Полтава

Офіційний сайт Полтавської міської ради
та виконавчого комітету

Полтава — перлина України,
її історична і духовна скарбниця —
місто, в якому хочеться жити.

Що потрібно знати про АЧС

13.08.2015, 13:15

Полтавська область, на жаль, стала однією з шести областей в Україні, де виявлено африканську чуму свиней. Відтак, і в самій Полтаві епізоотична ситуація по захворюванню на цю вірусну хворобу вважається загрозливою. Про це йшлося на засіданні міської надзвичайної протиепізоотичної комісії, яку провела заступник міського голови Світлана Порохня.

Власне, АЧС не передається людям. Але людина може бути переносником вірусу, говорять спеціалісти. Для свиней же ця інфекція є смертельною: за 100 років існування африканської чуми вченим так і не вдалося винайти методи профілактики та лікування. Ускладнюється ситуація ще й тим, що вірус постійно мутує, тож виявити його без спеціальної експертизи вкрай важко.

Лікування хворих на африканську чуму свиней заборонене, хворі та підозрілі до захворювання тварини підлягають знищенню. Економічні збитки, заподіяні захворюванням, надзвичайно великі. За кілька діб вірус здатен знищити тисячі голів свиней. Якщо захворювання попадає у господарство або у населений пункт, вихід один – вибивати та спалювати все поголів’я. Якщо заражене м'ясо виявлять на прилавках магазину – його також необхідно утилізувати за спеціальною технологією. Більше того, дана територія оголошується зоною карантину.

Тож, в управлінні ветеринарної медицини та в міській раді наголошують: полтавці мають максимально відповідально поставитися до цієї ситуації і зрозуміти, що незнання, як діяти при підозрі захворювання у тварини або ж приховування даної інформації може призвести до вкрай важких наслідків не лише для регіону, але й для всієї країни, адже на боротьбу з чумою потрібні десятки мільйонів гривень.

Більше того, вірус надзвичайно легко передається при контакті здорових тварин із хворими, розповсюджується через м‘ясо та м‘ясопродукти, всі продукти забою, корм і навіть транспорт. Механічними переносниками вірусу є люди. Відтак, наголошує начальник управління ветеринарної медицини в місті Полтава Віктор Пальчик, купувати сире м’ясо та тваринну сировину невідомого походження (без наявності супровідних ветеринарних документів і ветеринарного клеймування), готові харчові продукти із м‘яса свинини, а також живих тварин у місцях стихійної торгівлі категорично заборонено! Наразі відповідний клінічний огляд, а відтак і реалізація, живих свиней проводити тільки на зоологічному ринку ТРК ,,Алмазний’’.

При виявленні зараженого м’яса або ж підозрі на захворювання у тварини необхідно повідомити управління ветеринарної медицини і не вчиняти ніяких дій до приїзду ветеринарів. Викидати, закопувати або ж утилізувати будь-яким іншим способом заражене м'ясо самостійно категорично заборонено!

Для тих, хто бажає знати більше:

Африканська чума свиней (хвороба Монтгомері) - висококонтагіозна вірусна хвороба, яка закінчується високою летальністю. Найважливішою епізоотологічною особливістю («підступністю») африканської чуми свиней є надзвичайно швидка зміна форм перебігу інфекції серед домашніх свиней від гострого з 100% летальністю до хронічного і безсимптомного переносу і непередбачуваного поширення. Людині ця хвороба не передається.

Серед тварин захворювання передається при контакті здорових тварин із хворими, розповсюджується через м‘ясо та м‘ясопродукти та всі продукти забою, корм, пасовища, транспорт, забруднений виділеннями хворих тварин.

Згодовування свиням харчових відходів також сприяє поширенню хвороби. Механічними переносниками вірусу можуть бути птахи, люди, домашні та дикі тварини, гризуни, нашкірні паразити (деякі види кліщів, зоофільні мухи, воші), які контактували з хворими свинями та трупами тварин. Осередками вірусу в природі є дикі свині та кліщі роду орнітодорос.

Збудником АЧС є вірус, який стійкий до широкого діапазону температур і рН середовища. При температурі 5 градусів залишається життєздатним до семи років. У трупах свиней вірус зберігається до десяти тижнів, у м'ясі від хворих тварин - 155 днів, копченій шинці - до 5 міс., у гною - до 3 міс. Вірус стійкий до висушування та гниття; при температурі 60 °C інактивується протягом 10 хвилин. Вірус стійкий до таких дезінфікуючих засобів, як формалін і луги, але чутливий до кислот і окислювачів — хлораміну, хлорного вапна, карболової, оцтової, молочної кислот.

За 100 років існування АЧС вченими не були винайдені методи профілактики та лікування. Ускладнюється ситуація тим, що вірус постійно мутує, тож виявити його без спеціальної експертизи вкрай важко.

Лікування хворих на африканську чуму тварин заборонене, хворі та підозрілі до захворювання тварини підлягають знищенню. Економічні збитки, заподіяні захворюванням, надзвичайно великі За кілька діб вірус здатен знищити тисячі голів свиней. Якщо захворювання попадає у господарство або у населений пункт, вихід один - вибивати все поголів’я та спалювати трупи.

В Україні епізоотична ситуація по африканській чумі свиней в 2015 році різко погіршилась. Так, у ПАТ АК «Калита» Броварського району Київської області, де 28.07.2015 р. встановлено захворювання на африканську чуму свиней, за останньою інформацією, на території неблагополучного пункту здійснено ветеринарно-санітарні та організаційно-господарські заходи щодо безкровного умертвіння та спалення 62 тис. голів свиней!

З початку року на сьогоднішню дату зареєстровано 14 випадків АЧС, в т.ч. серед диких свиней та в господарствах різних форм власності в 6 областях: Рівненській, Житомирській, Київській, Сумській, Чернігівській областях і, на жаль, в Полтавській області, куди збудник АЧС був занесений з хворими свиньми.

28.07.2015 р. Державним науково-дослідним інститутом з лабораторної діагностики і ветсанекспертизи встановлено діагноз на африканську чуму свиней на свинокомплексі «Калита» Броварського району Київської області, звідки свинопоголів‘я до встановлення діагнозу завозилось для забою на бійню м. Миргород, Глобинський м‘ясокомбінат та ПП «Лукулл» Пирятинського району. Що стосується забійного пункта Миргорода та Глобинського м‘ясокомбінату, на сьогоднішній день на них проблем немає. На ПП «Лукулл» с. Харківці Пирятинського району виявлено збудник АЧС в м‘ясі забитих свиней, завезених з свинокомплекса «Калита» (фото).

Рішенням Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Полтавській обласній державній адміністрації від 07.08.2015р. № 2 територію села Харківці Пирятинського району Полтавської області оголошено неблагополучною щодо африканської чуми свиней та встановлено карантин з 07.08.2015р. тривалістю 40 діб. Станом на 11.08.2015. р. в даному осередку спалено 279 голів свиней, знищено 10 тон субпродуктів. Зону високого ступеня ризику встановлено в радiусi 3 км від с. Харківці. Встановлено зону нагляду в радiусi 20 км від епізоотичного вогнища в межах території району, що оточує межі першої зони захисту, куди віднесені населені пункти:

- Полтавської області:

· Пирятинський район: с. Білоцерківці, с. Яцини, с. Вишневе, с. Прихідьки, с. Дейманівка, с. Шкурати, с. Повстин, с. Велика Круча, с. Мала Круча, с. Високе, с. Заріччя, хутір Голобородька, м. Пирятин, с. Ївженки, с. Замостище, с. Калинів Міст, с. Верхоярівка, с. Рівне, с. Олександрівка, с. Могилевщина, с. Каплинці, с. Усівка, с. Кейбалівка, с. Леляки, с. Гурбенці, с. Кроти, с. Нові Мартиновичі, с. Давидівка, с. Сасинівка, с. Меченки, с. Першотравневе;

· Чорнухинський р-н: с. Бубни, с. Мокиївка, с. Курінька, с. Скибинці, с. Нітратівка;

· Лубенський р-н: с. Карпилівка;

· Гребінківський р-н: с. МайорщинаЮ, с. Тарасівка, с. Жовтневе, с. Новоселівка, с. Скачок, с. Ульянівка, с. Осавульщина, с. Високе, с. Сліпорід Іванівка,

- Чернігівської області:

· Варвинський р-н: с. Макиївка, с. Антонівка, с. Богдани, с. Дащенки, хутір Сіриків, хутір Мудр

Враховуючи наявну епізоотичну ситуацію по африканській чумі в Україні та в Полтавській області та шляхи надходження м‘яса свинини в м. Полтаву (деякі постачальники розміщені в 20-кілометровій зоні нагляду, несанкціонована торгівля), загроза занесення захворювання на територію міста існує постійно.

Управлінням ветеринарної медицини в м. Полтава здійснюється відповідна робота по недопущенню занесення та виникнення захворювання на території м. Полтави:

1. Постійно проводиться моніторинг захворюваності та загибелі свиней в господарствах, та в індивідуальному секторі.

2. Здійснюється постійний державний ветеринарний контроль офіційними лікарями при надходженні худоби та її забої на КП «Полтавський м’ясокомбінат» та при надходженні м’яса на м’ясопереробні підприємства.

3. Здійснюється контроль при надходженні м’яса та проведення його ветеринарно-санітарної експертизи державними лабораторіями ВСЕ на ринках міста.

4. Заходи із залученням тварин проводяться тільки за погодженням головного держветінспектора м. Полтави.

5. Державними лікарнями адміністративних районів міста здійснюється постійний контроль за клінічним станом свинопоголів’я приватного сектору, подвірним забоєм тварин з видачею ветеринарної довідки та проводиться відповідна роз’яснювальна робота щодо «закритого» режиму утримання свиней в особистих господарствах;

6. Під постійним контролем знаходяться питання утилізації відходів тваринного походження (направляються на Лебединський ветсанутильзавод), та контролюється ветеринарно-санітарний стан міського худобомогильника.

Втім, є ряд факторів, які можуть призвести до занесення збудника АЧС на територію міста та виникнення захворювання:

1. Можливе несанкціоноване (безконтрольне) завезення із карантинних і загрозливих по захворюванню на африканську чуму свиней територій живих свиней, м’яса свинини та продуктів з нього, кормів, продуктів рослинництва та інших вантажів.

2. Використання харчових відходів для відгодівлі свиней.

3. Несвоєчасному виявленню випадків захворювання може сприяти ігнорування населенням, що утримує домашніх с/г тварин, співпраці із держветустановами міста в разі загибелі тварин. В окремих випадках такі дані не повідомляються в державні лікарні ветеринарної медицини міста, а труп загинувшої тварини вивозиться без встановлення патологоанатомічного діагнозу, несанкціоновано до звалищ (ярів) чи худобомогильника.

4. Особливу небезпеку щодо розповсюдження збудника хвороби становить торгівля сирим м’ясом та тваринною сировиною невідомого походження (без наявності супровідних ветеринарних документів, ветеринарного клеймування), готовими харчовими продуктами із м‘яса свинини, а також живими тваринами у невстановлених місцях (стихійна торгівля).

5. Завезення м‘яса свинини та готової продукції з неї підприємцями в торгову мережу, де відсутні офіційні лікарі держветмедицини.

Ситуація в країні вимагає, щоб на місцях роботу проводили люди, які мають високий рівень відповідальності і високий рівень порядності.

Тому суб‘єкти господарювання та населення повинні виконувати і дотримуватись вимог «Інструкції щодо профілактики та боротьби з африканською чумою свиней» з метою недопущення занесення збудника африканської чуми свиней та виникнення хвороби на території м. Полтави.

Враховуючи неблагополучну епізоотичну ситуацію по африканській чумі свиней в Україні та безпосередньо в Полтавській області, загрозу занесення захворювання на територію м. Полтави державна надзвичайна протиепізоотична комісія при Полтавській міській раді вирішила:

- вважати в м. Полтаві епізоотичну ситуацію по захворюванню на африканську чуму свиней загрозливою;

- заборонити всім суб‘єктам господарювання завезення із карантинних і загрозливих по захворюванню на африканську чуму свиней територій Київської, Рівненської, Житомирської, Сумської, Чернігівської та Полтавської ( карантинна зона с. Харківці, зона захисту 3 км у радіусі від с. Харківці) областей, а також із країн, в яких зареєстровано захворювання на африканську чуму свиней, живих свиней, м‘яса свинини та продуктів з нього, кормів, продуктів рослинництва.

- посилити державний ветеринарний контроль за дотриманням ветеринарно-санітарних вимог роботи забійних, м’ясо-переробних підприємств, холодильників, гуртових складів, гіпермаркетів, які здійснюють зберігання, переробку, реалізацію сировини тваринного походження, а також приділяти максимальну увагу при проведенні ветеринарно-санітарної експертизи м‘яса свинини на ринках та при проведенні клінічного передзабійного огляду при подвірному забої свиней з видачею довідки про клінічний стан тварини і допуск до забою та післязабійного огляду м’ясотуші з нанесенням відбитку штампу «Попередній огляд» та видачею ветеринарного свідоцтва Ф№2.

- посилити державний ветеринарно-санітарний контроль на ринках та при проведенні ветеринарно-санітарної експертизи м‘яса свинини. Провести із заготовачами та реалізаторами м‘яса семінари-наради щодо профілактики та недопущення занесення захворювання на африканську чуму на територію м. Полтави.

- забезпечити роботу свиногосподарств у «закритому режимі» та виконання організаційно-господарських та ветеринарно-санітарних заходів профілактики; виконанням вимог діючої інструкції щодо профілактики та боротьби з АЧС; завезення свинопоголів’я та інших с/г тварин здійснювати тільки з письмового дозволу головного держветінспектора м. Полтави; не завозити кормів із інших регіонів, крім м. Полтава та не використовувати харчових відходів для годівлі свиней; трупи свиней після проведення ветлікарем патологоанатомічного розтину і відсутності підозри на інфекційні хвороби захороняти на міському худобомогильнику; в разі масової загибелі свиней чи підозри на інфекційні захворювання негайно повідомляти управління ветеринарної медицини в м. Полтаві по тел. 57-06-17.

- не видавати дозволів на проведення в м. Полтава заходів із залученням тварин (виставки, гастролі, цирки, пересувні зоопарки, ярмарки, тощо) до отримання суб’єктом господарювання, який планує проводити такий захід, попереднього письмового погодження головного держветінспектора м. Полтава.

- на агропродовольчих ринках:

· не допускати до реалізацію сировину і продукцію, які не пройшли ветеринарно-санітарну експертизу (при відсутності експертного висновку ДЛВСЕ ринку);

· не допускати здійснення торгівлі домашніми та сільськогосподарськими тваринами на підвідомчих ринках;

· забезпечити проведення на підвідомчих ринках дезінфекції та дератизації у відповідності з вимогами «Ветеринарно-санітарних правил для ринків» та не допускати наявності на ринках бездоглядних тварин.

- реалізацію живих свиней проводити тільки на зоологічному ринку ТРК «Алмазний» при наявності ветеринарного свідоцтва Ф№1 та після клінічного огляду спеціалістами державної лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи і видачі експертного висновку щодо здоров‘я тварин; забезпечити дотримання ветеринарно-санітарних вимог при торгівлі тваринами і птицею на зоологічному ринку та щоденного проведення дезінфекції по закінченню торгівлі.

- вживати заходів щодо недопущення та ліквідації торгівлі сирими та готовими харчовими продуктами, сільськогосподарськими та домашніми тваринами і птицею у невстановлених місцях.

Надзвичайно важливо, щоб інформацію про африканську чуму свиней і дії при виявленні хворих тварин або зараженого м’яса отримало якомога більше полтавців. Не менш важливим є донесення до громадян інформації про небезпеку в даній ситуації стихійних ринків. У цьому питанні управління ветеринарної медицини в м. Полтаві покладає велику надію на місцеві та регіональні засоби масової інформації, сподіваючись на розуміння складності ситуації і, відповідно, постійне інформування громадськості.

Журналістам до відома

25.09.2020, 16:24.  28. 09. 2020, 09: 00  — засідання постійної комісії з питань економічної політики, комунальної власності, бюджету, фінансів (Полтавська міська рада, кім. 223). Докладніше

24.09.2020, 15:48.  25. 09. 2020, 11: 00 - урочистості з нагоди відзначення Всесвітнього дня туризму та Дня туризму в Україні Подробиці

23.09.2020, 16:28.  Перелік заходів на 24. 09. 2020 Докладніше

22.09.2020, 13:37.  Перелік заходів на 23. 09. 2020 Подробиці

Інша інформація

 

До вашого відома

Ви можете отримувати оперативну інформацію з сайту Полтавської міської ради за допомогою RSS-каналу.

25.09.2020, 16:09