Календар оновлень:

Події міста:Сьогодні, 16:27
Документи:Сьогодні, 15:00
Полтавцям до відома:Сьогодні, 09:36
Заяви прес-служби:12.03.2020, 11:59
Відеоблог:09.04.2019, 16:04
 
Останнє оновлення: 09.04.2020, 16:27
ГородянамЦ Н А ПЕкономіка та інвестиції Полтава туристична For the foreign visitorse-gov
Петиція Публічна інформація Документи Місто Міська влада Події міста Приймальня Всі розділи
Полтава

Офіційний сайт Полтавської міської ради
та виконавчого комітету

Полтава — перлина України,
її історична і духовна скарбниця —
місто, в якому хочеться жити.

Досвід полтавських соціальних працівників використовує вся Україна

16.10.2013, 16:20

В обласному центрі обговорили досвід впровадження моделі фахівця із соціальної роботи.

Нараду «Ефективність впровадження моделі фахівця із соціальної роботи у місті Полтава» провела 16 жовтня 2013 року у міськвиконкомі Світлана Порохня, заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів. Головував на засіданні Валерій Пархоменко, заступник голови Полтавської облдержадміністрації. Крім нього, на нараді були присутні директор Полтавського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Ольга Буднікова, керівник Полтавського обласного центру СССДМ Світлана Півень, керівництво, спеціалісти та фахівці.

– До роботи приступили 2 липня, а вже 6 серпня – приймали міністерську комісію, яка високо оцінила роботу Полтави і запропонувала нашу модель для всієї України, – зазначила у своїй доповіді заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів Світлана Порохня. – На даний час фахівці займаються соціальним супроводом родин, що перебувають у складних життєвих обставинах. Якщо я скажу, що кількість сімей, які отримують допомогу збільшилася в рази – це майже ні про що не скаже, але головне, що ми почали працювати на випередження випадків. Коли ситуація в родині ще не переросла у кризу. Фахівці допомагають у працевлаштуванні батьків, оформленні гарантованих державою виплат та субсидій, управління освіти сприяє у влаштуванні наших дітей до дитячих садочків. Ми відновлюємо паспорти, допомагаємо у відчуженні майна та житла, реструктуризації боргів за комунальні послуги, направляємо на реабілітацію від алкогольної чи наркотичної залежності. Деяких батьків соціальні працівники вчать елементарним навичкам догляду за дитиною. Три наші мами у цьому році отримали середню освіту. Є під супроводом Центру багатодітні родини, батьки в яких змогли одружитися та визнати батьківство, маючи вже по 3- 5 дітей. Дві родини в яких батькам по 15 та 16 років. Майже 70 % сімей, що потребують допомоги – одинокі мами. Всі діти, що виховуються в родинах проходять, при необхідності, медичне обстеження та щеплення, діти –інваліди направляються для проходження реабілітації до відповідного Центру. Соціальні працівники Центру – це «адвокати» родини, які повинні зробити все можливо, щоб зберегти її цілісність та можливість повноцінно виховувати дітей. Але один в полі – не воїн, вони працюють у тісному контакті з медичними закладами, школами , управліннями праці та соціального захисту населення, службами у справах дітей, кримінальною міліцією, паспортними столами, комунальними службами, центром зайнятості . Користуючись нагодою хочу щиро подякувати усіх за співпрацю. Часто особисто керівники структурних підрозділів допомагають у вирішенні питань тієї чи іншої родини, відкладаючи всі справи . Так, саме так було призупинено незаконний продаж квартири двох сиріт. Взагалі я особисто часто беру участь в об’їзді таких родин, вивчаю їх проблеми та шляхи їх вирішення, що дає змогу координувати роботу своїх підлеглих . Так, в рішення про оздоровлення цього року ми внесли і таку пільгову категорію, як діти з сімей, що опинилися в складних життєвих обставинах, що дало змогу оздоровити на пільгових умовах 28 дітей. В наступному році ми плануємо значно збільшити цю цифру.

Для сімей, що перебувають на обліку ми організовується безліч свят: «У пошуках справжнього скарбу», «Ми веселі козачата», «Світлий празник – Великодня», конкурси малюнків та фотографій. До навчального року всі діти – школярі від імені міської влади отримали набори канцелярського приладдя. Подарунки звичайно – це добре, але ці люди отримують головне, впевненість, що їм готові допомогти.

На даний час ми з впевненістю можемо говорити про довіру полтавців до роботи наших соціальних працівників. Тепер вже робота проводиться двостороння і люди самі телефонують, запрошують фахівців із соціальної роботи зайти в ті чи інші сім’ї, якщо знають, що їм потрібна допомога, - підсумувала заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів С. Порохня.

Зараз в Полтавському міському центрі соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді працює 50 фахівців із соціальної роботи, які повністю забезпечені облаштованими робочими місцями. Офіси розташовані в різних районах міста, в безпосередній близькості до отримувачів послуг. Найбільший офіс має окремо подвір’я, площадку, де проводяться заходи для дітей та сімей, що перебувають на обліку в Центрі, а їх на даний час понад 300.

– У Полтавській області і в Полтаві зокрема з відповідальністю ставляться до виконання соціальних ініціатив Президента України Віктора Януковича, – сказав у своєму виступі Валерій Пархоменко. – Днями Глава Держави підписав доручення Уряду щодо прискорення виконання соціальних ініціатив «Діти – майбутнє України» та підвищення ефективності реалізації соціально значущих проектів у регіонах України».

За словами посадовця, практична соціальна робота – це шанс для багатьох родин у складних життєвих ситуаціях зберегти сім’ю, отримати усебічну допомогу у вирішенні питань з документами, пільгами, субсидіями. Крім цього робота фахівця із соціальної роботи поширюється на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, на жінок, котрі мають намір залишити своїх новонароджених малюків у пологовому будинку, людей з особливими потребами, звільнених з місць позбавлення волі.

2012 рік як для України в цілому, так і для Полтави зокрема став знаковим, тому що саме в цьому році Президентом України Віктором Федоровичем Януковичем було окреслено основні напрямки соціальних ініціатив, які мають на меті наближення соціальних послуг до населення, покращення життя кожного окремого мешканця України, а головним, «привілейованим» класом мають бути діти. Саме Центри соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді отримали значну кількість завдань в цьому напрямку. Полтава була однією з перших, що запровадила нові методи роботи.

Акцент було зроблено на роботу з сім’ями, тому що саме родина є середовищем виховання дитини, її позитивного або негативного досвіду, а захист прав і свобод дитини – це головне завдання соціальної політики.

До моменту введення в штат Полтавського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді фахівців із соціальної роботи, діяльність соціальних працівників полягала у тому, щоб надати весь спектр послуг незахищеним верствам населення та сім’ям, які перебували у складних життєвих обставинах. Про ці сім’ї працівники Центру отримували інформацію від лікувальних закладів, служб у справах дітей, правоохоронних органів. Тобто про родину ставало відомо, як правило в момент гострої кризи.

На той час в Україні соціальні служби працювали здебільшого з тими родинами, в яких вже виникли такі проблеми, через які сім’ю поставили на облік тієї чи іншої структури. Але ж біду завжди ліпше попередити, ніж потім боротися з її наслідками. Саме тому діяльність фахівців із соціальної роботи Полтавського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді спрямована на раннє виявлення кризових сімей, особливо таких, в яких порушуються права дітей чи людей з особливими потребами, де є підозри на домашнє насилля, де батьки зловживають алкоголем чи вживають наркотичні речовини.

До цього навіть не було такої професії, як фахівець із соціальної роботи. Саме на виконання соціальних ініціатив Президента України, вперше в класифікатор професій було введено таку посаду, як фахівець із соціальної роботи.

«Ведення» кожної конкретної сім`ї дільничним соціальним працівником – це звичайна практика в країнах Західної Європи, в Америці.

Завдання було виконано, до речі, Полтавська область першою в Україні запустила проект нового соціального інституту.

– До появи фахівців із соціальної роботи ми напряму працювали з кризовими родинами, – ділиться думками Ольга Буднікова, директор Полтавського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. – Зрозуміло, що в сім’ях, де конфлікти і проблеми стали занадто очевидними, дуже важко щось було змінювати, але це можна було зробити на етапі раннього виявлення проблем.

Працівники Центру здійснюють соціальний супровід сімей, вживають заходів щодо надання допомоги в своєчасному одержанні ними пільг, виплат, соціальних гарантій. Це необхідність, адже нерідко трапляються випадки, коли люди не отримують належного їм тільки через те, що не знають, до кого і як звернутися або не мають такої можливості через певні обставини.

Відновлюються документи, надається допомога у працевлаштуванні батьків, влаштуванні дітей до дитячих садочків. Недбалих батьків соціальні працівники вчать елементарним навичкам догляду за дитиною, веденню господарства. Ті хто страждає на алкогольну чи наркотичну залежність, направляються на лікування.

У 2013 року у місті працюють 50 фахівців із соціальної роботи. Залишилися кращі з кращих, і їх робота вийшла на якісно новий рівень.

На сьогодні соціальним супроводом охоплені понад 300 міських родин. Фахівець із соціальної роботи Мандрик Світлана навела приклад роботи з однією із родин:

– Це сім’я, яка на момент зустрічі мала багато проблем і не мала змоги їх вирішити самостійно. І мати, і батько кілька років не могли знайти роботи. В сім’ї троє дітей. Були відсутні правовстановлюючі документи на житло, і тому був неоформлений паспорт старшої дочки, якій виповнилось 16 років.

Завдяки нашій співпраці – батько і мати зараз перебувають на обліку в Полтавському міському центрі зайнятості населення, оформлений статус малозабезпеченості, родина отримала посвідчення багатодітної родини, оформлено субсидію за комунальні послуги, які передбачені законодавством для багатодітних сімей, відновлені правовстановлюючі документи на житло, старша донька отримала паспорт громадянина України.

А ось Ірина Придюк, фахівець із соціальної роботи, у своєму виступі на нараді згадала моменти, які виникають під час роботи.

– Дуже добре пам'ятаю свою першу родину, тривожний дзвіночок стосовно якої ми отримали з жіночої консультації. Мова йшла про жінку, яка чекає вже на шосту дитину, на обліку не перебуває, не адаптована до соціуму, за дітьми не доглядає, в будинку безлад, разом з чоловіком схильні до алкоголю. Перша думка, яка промайнула в голові, що ж може бути з тією, ще ненародженою дитиною і як взагалі живуть там діти. Коли ми із комісією зайшли в ту оселю, у мене, як у новачка, були змішані почуття… я з острахом дивилась на цих дорослих, на цих дітей, я не вірила і не розуміла, як так може функціонувати родина. Єдине було зрозумілим те, що ми відтепер несемо відповідальність за цю сім'ю, за цих діток.

І надзвичайно приємно було коли родина довірилась нам, зрозуміла, що ми не несемо загрози, а прийшли допомогти. Після перших візитів родина й досі не могла зрозуміти, як це так в наш час хтось безкоштовно, просто так, щиро хоче їм допомогти, але після перших позитивних результатів, коли родина впевнилась, що ми дійсно допомагаємо, розуміємо, підтримуємо пішов зворотній зв'язок. І настільки зворушливою і відвертою була сповідь тієї матері про минулі помилки і гріхи, і щире каяття в цьому, що ми обоє плакали. Наразі ситуація в сім'ї докорінно змінилась, родина об'єдналась.

Відносини дружини з чоловіком стали кращими. Вони навчились радитись одне з одним, обговорювати ситуації і проблеми. В сторону відійшли сумнівні друзі. Діти виховуються на належному рівні, старші краще вчаться в школі, менші хлопчики влаштовані до дитячого садочку, всі діти обслуговуються в поліклінічному відділенні, проходять регулярні медичні обстеження. Мама в декретній відпустці, бо народила дівчинку – єдину принцесу в багатодітній сім'ї. Відновлено ряд документів: це і паспорт, і посвідчення багатодітної родини, оформлені соціальні виплати, родина користується субсидією на комунальні послуги, новонароджену дитину зареєстрован оі тому подібне.

Стосовно цієї сім'ї показовим став той факт, коли на черговому заході нашого Центру діти бавились, а мати спостерігаючи за цим з боку зі сльозами на очах сказала мені: «А чому ж я не жила так раніше?, як багато я втратила». І після таких слів стало зрозуміло, що ці люди вже не повернуться до попереднього способу життя і їх можна відпускати у самостійне життя.

Наприкінці наради Валерій Пархоменко підбив підсумки зустрічі і висловив сподівання на подальшу успішну реалізацію соціальних ініціатив Президента та зменшення кількості кризових родин у Полтаві. Адже вони безпосередньо стосуються сім’ї, дітей, а значить майбутнього незалежної України.

Інші новини за цей день:

Із засідання виконкому —11:34

Журналістам до відома

12.03.2020, 11:59.  Перелік заходів на 13. 03. 2020 Подробиці

11.03.2020, 14:08.  16. 00  — позачергове засідання виконкому щодо виконання протиепідемічних заходів затверджених Кабміном (Полтавська міська рада, к. 222) Читати далі

10.03.2020, 13:31.  Перелік заходів на 11. 03. 2020 Подробиці

06.03.2020, 11:32.  Перелік заходів на 10. 03. 2020 Докладніше

Інша інформація

 

До вашого відома

Ви можете отримувати оперативну інформацію з сайту Полтавської міської ради за допомогою RSS-каналу.